БЪЛГАРСКИ  ЧЕРВЕН  КРЪСТ  ШУМЕН

АКО  СИ  С  ДОБРО  СЪРЦЕ  И  ИСКАШ  ДА  ПОМАГАШ, ЕЛА  ПРИ  НАС!!!  ОБАДИ  СЕ  НА  054 87 73 36!!!  СТАНИ  ДОБРОВОЛЕЦ  НА  БЧК!!!

ИГРИ

 

През 50-те години теорията на игрите е дисциплина, към която проявяват интерес не само математици и икономисти, но и военните. Основите на теорията на игрите са положени в издадената през 1944 г. в Принстън монография "Теория на игрите и икономическото поведение" на американските математици Джон фон Нойман и Оскар Маргенщерн (първият има унгарски произход, а вторият - австрийски). И двамата са работили в Принстънския университтет. Затова е разбираемо и увлечението на Наш още от студентските му години. Теорията на игрите е математическа дисциплина, която изучава математическите модели за вземане на оптимални решения в условията на конфликти. Наличието на конфликти означава, че имаме множество М1 от участници, наречени коалиции на действието, множество М2 от техни стратегии, множество М3 от ситуации, множество М4 от коалиции на интересите и множество М5 от отношения. Системата { М1 , М2 , М3 , М4 , М5 } се нарича игра, а елементите на М1 и М4 - играчи. В теорията на игрите се изяснява понятието решение и съществуването на оптимално решение.
Дисертацията на Наш - "Некооперативни игри" не е голяма по обем - всичко 27 машинописни страници. Но тя съдържа няколко важни постижения, две от които са:
1. Въвеждане на понятието некооперативии игри. В теорията на игрите преди Наш такова понятие няма - играчите могат да извършват принудителни съглашения, изцяло да се обвързват с определени стратегии. Това липсва при некооперативните игри.
2. Въвеждане на понятието равновесна точка или равновесие, наричано днес равновесие на Наш. Нека в играта всеки играч има множество от стратегии и множество от съответни функции на възнагражденията. Стратегиите са в равновесие (играта има равновесна точка на Наш), когато стратегиите на кой да е играч максимизират неговата платежна функция, ако стратегиите на останалите играчи са фиксирани. Наш извежда редица свойства на равновесието и доказва, че всяка игра с краен брой играчи и непрекъсната платежна функция, притежава поне една равновесна точка. За да стане по-ясно ще приведем съдържанието на една от работите на Наш: "Проста игра на покер с три лица", съвместна с друг математик, публикувана в Годишника на Принстънския университет по математика 1950 г. Разглежда се постановка, при която на всеки играч се раздава по една карта от колода, съдържаща карти от два вида - високи и ниски, и всичките 8 случая са равно възможни. Предварително е направен облог а и е фиксиран размерът b на залаганията. При допълнителни ограничения авторите доказват, че при а game theory. За разлика от физиката и химията ,които имат ясно разграничени области за проучване ,теорията на игрите е добре приложима на много места. От всекидневните социални взаимоотношения и спорта до бизнеса и икономиката,политиката ,правото, дипломацията и войната.Някои биолози дори намират връзка между теорията на игрите и теорията за еволюцията на Дарвин в борбата за оцеляване. Теорията на игрите започва с работата на Джон фон Нойман през 20-те години и кулминира в съвместната му книга с Оскар Маргенщерн издадена през 1944г. Те обаче изучават тъй наречените “игри, чиято сума е нула”, където участват само двама играчи с напълно противоположни интереси(например спортни игри или игри подобни на шах).Този вид игри е важен за икономиката, особено ,ако двама души се опитват доброволно да сключат сделка. Наш обаче се занимава с по нормалния и вероятен случай т.е. когато имаме смесица от интереси и различен брой играчи.
“Равновесието на Наш” в една от горе описаните игри се достига, когато действията на един играч пораждат реакцията на всички други играчи, а техните реакции пък водят отново до неговите встъпителни действия.
Теорията на игрите може грубо да се раздели на две области: “не-кооперативни” (или стратегически) игри и “кооперативни” (или коалиционни) игри (,които впрочем ще разгледаме накрая с примера за затворниците).
В Теорията на игрите , Равновесието на Наш е един вид оптимална стратегия за игра, включваща двама или повече играчи, чрез изходът на която(игра) играчите постигат взаимна полза. Ако за една игра има определена серия/група от стратегии и печалба, която никой играч не може да спечели, ако си промени собствената стратегия ,а другите играчи не си променят своите стратегии, тогава дадената серия/група от стратегии и съответната печалба образуват/съставят равновесието на Наш.Една игра може да има (или да достига) много или нито едно равновесие на Наш. Наш доказва това->Ако в игра позволим смесени стратегии (играчите си избират произволно стратегии в съответствие с определените вероятности), тогава всяка игра с n на брой играчи, в която всеки играч може да избира от много ,но ограничен брой стратегии, достига поне едно равновесие на Наш(на смесени стратегии). Ако игра има уникално равновесие на Наш и е изиграна между напълно рационални и разумни играчи ,то играчите ще подберат (несъзнателно) такива стратегии , че да се достигне това равновесие. Общо взето Джон Наш открива начин ,по който може да се предвиди изходът на почти всеки вид стратегическо взаимодействие.
Равновесието на Наш е хубава теория, но дали работи в действителност? И да, и не.Предпоставката за “напълно рационални” играчи е не винаги изпълнена,а и много пъти има липсваща информация. В други случаи пък просто ситуацията е твърде сложна за анализиране.
Нека да дообясним с примери.
(Важно е да се отбележи и фактът ,че при неочаквано вдигане на залозите ,при играчите настъпва голяма промяна в поведението.)
Пр.1: Мария и Ана трябва да си изберат сума между 180 и 300 стотинки. И на двете ще бъде платена по-малката избрана сума(т.е. и двете ще получат стотинки). Едната от двете, която е избрала по-голямата сума, отделно пък ще трябва да плати наказание в размер на Х стотинки на другата. При равенство в избраните суми няма наказание! Така, ако Мария избере 280 ,а Ана избере 300, печалбата на Мария е 280+Х стотинки, а печалбата на Ана е 280-Х стотинки.(Ако Х>280, то Ана няма да получи нищо, а само ще плати.) Ако Ана мисли ,че Мария ще каже 280, тогава Ана ще иска да обяви 279. Но ,ако Мария мисли ,че Ана ще обяви 279, тогава Мария ще иска да каже 278.И т.н. Единствената съвместима двойка от мисли(,така да се каже,) е ,когато и двете вярват, че другата ще каже 180.
Опитите с хора са забележителни. Ако Х=180(или дори по-голямо число), почти 80% от хората избират числото/сумата 180, което пък е предвидено от Наш. Ако Х=5, тогава пък почти 80% избират числото 300.
(Опитите с хора са довели до създаването на поведенческа теория на игрите. В нея се работи с реални хора, а не с онези митични “напълно разумни/рационални” хора ;)
Пр.2: (по-известен като “Затворническата дилема”)
· За двама бъдещи-затворници се знае ,че са виновни.Но полицията няма достатъчно доказателства ,за да осъди и двамата без самопризнание.
· Полицията ги разделя двамата в различни стаи, без каквато и да била връзка помежду им. И двамата трябва да решат какво да правят едновременно .
· Между затворниците няма никакво (или поне дълго) приятелство, никакво доверие и никакви предварителни уговорки.
· Как да се сдобият полицаите със самопризнанията на двамата?(това е въпросът)
· Следните възможности са предоставени на затворниците да избират(поотделно разбира се) -> Ако и двамата се признаят за виновни , то и двамата получават присъди от по 5 години затвор. Ако единият се признае за виновен,а другия –не;тогава този,който си е признал излиза свободен, а другият,който си е замълчал остава в затвора за 20 години. Ако обаче и двамата не си признаят и си замълчат, то тогава и двамата получават само по 1 година затвор.
· Анализът на това, какво може да се случи, ако двамата затворници се държат “рационално”, следвайки своите лични интереси, е прост пример на Теорията на игрите (Game Theory).
През 1994г. Джон Ф. Наш, Джон К. Харсанай и Реинхард Селтън получават заедно нобеловата награда за икономика за техните постижения в теорията на игрите. Теорията на игрите, както отбелязва кралската академия на науките в Швеция, “произхожда от изучаването на игри като покера и шаха”, в които “играчите трябва да мислят стъпки напред и да развиват стратегия, основаваща се на очакванията от контра-действията на другите играчи. Подобни стратегически взаимоотношения се наблюдават и в много икономически ситуации, затова теорията на игрите показва ,че е полезна и в икономическия анализ.”

Холестерол

Диетичен и кръвен холестерол
Интересен е фактът, че нашите тела всъщност произвеждат цялото количество холестерол, от което се нуждаем. Когато се прави изследване за нивото на холестерола, доктора на практика измерва нивото на циркулиращия холестерол в кръвния ток или с други думи нивото на кръвния холестерол. Около 85% от холестеролът, които циркулира в кръвообращението е произведен в нашия организъм. Останалите 15% идват от външи източници – храната. Диетичният холестерол постъпва в организма чрез приема на месо, пилешки продукти, риба и морска храна, яйца и млечни продукти. Възможно е някои хора да приемат храни, богати на холестерол и все пак да имат ниско ниво на кръвния холестерол и обратното, никoй хора приемат храни с ниско съдържание на холестерол и в същото време имат високи нива на кръвен холестерол. Нивото на кръвния холестерол може да бъде завишено чрез прием на диетичен холестерол, наситени мазнини и транс мастни киселини. Това завишение на холестерола се асоциира с атеросклероза – отлагането на плака, която стеснява или напълно блокира кръвните пътища. Ако коронарните артерии бъдат блокирани, резултатът е сърдечна атака. Освен това ако частици плака от затлачените артерии могат се освободят, могат да достигнат мозъка и да предизвикат удар.

Kакво е LDL и HDL холестерол?
Съществуват два главни типа липопротеини, които работят в противоположната посока. Low-density lipoproteins (LDL) пренасят холестерол от черния дроб до останалата част от тялото. Когато нивото на LDL холестерол е прекалено високо, холестерола се отлага по стените на кръвоносните съдове. Това е причинтата LDL холестерола да се нарича "лош" холестерол. High-density lipoproteins (HDL) пренасят холестерола обратно от кръвния ток към черния дроб, където холестерола се преработва и бива елиминиран от тялото. HDL намалава вероятността кръвен холестерол да бъде отложен по стените на кръвоносните съдове. Това е причината HDL холестерола да се нарича "добър" холестерол. На кратко казано колкото по-висок е LDL и по-нисък HDL, толкова по-голяма е опастността от атеросклероза и сърдечно заболяване.

За възрастни от 20 г. и нагоре се препоръчват следните оптимални нива: Общ холестерол по-малко от 200 милиграма на децилитър (мг/дл)
HDL холестерол нива по-високи от 40 мг/дл
LDL холестерол нива по-ниски от 100 мг/дл

Връзката холестерол – сърдечни болести
Прекалено много холестерол в кръвта може да доведе до преблеми. През 1960-те и 70-те години учените откриха връзка между високите нива на кръвния холестерол и сърдечните заболявания. Холестеролните отлагания, наричани плаки, се натрупват по стените на артериите и забавят скоростта на кръвния ток. Този процес на стесняване наричан атеросклероза обикновенно се получава в артерии, които хранят сърдечния мускул (коронарни артерии). Когато една или повече секции от сърдечния мускул не получават достатъчно кръв, респективно кислород и хранителни вещества резултатът е болка в гърдите, известна под името ангина. В допълнение плака може да се освободи от стената на кръвоносня съд и да предизвика запушване, което да доведе до сърдечна атака, удар и дори внезапна смърт. За щастие отлагането на холестерол може да бъде забавено, спряно дори и обратимо.

Холестерол в диетата
Хората си набавят холестерол по два основни начина: Тялото – главно черният дроб – произвежда вариращи количества, обикновенно около 1000 мг. на ден. Храната също съдържа холестерол. Храна от животински източници – предимно жълтъци, червено месо, пилешки продукти, морска храна и пълномаслени млечни продукти съдържа големи кличества холестерол. Храна от растителен произход (плодове, зеленчуци, зърнени храни, ядки и семена) не съдържа холестерол. Съвременния мъж приема около 360 мг. холестерол на ден; съвременната жена около 220 – 260 мг. на ден. Това много ли е? Американската Сърдечна Асоциация препоръчва средния дневен холестерол да не превишава 300 мг. Очевидно хора с високи нива на кръвен холестерол би трябвало да приемат по-малко. Обикновенно тялото произвежда цялото количество холестерол, от който има нужда, така че приема му с храната не е необходим. Наситените мастни киселини (Saturated fatty acids) и Trans fatty acids са главната причина за високите нива на кръвния холестерол. От тук следва, че чрез поддържане на приема на наситени мазнини нисък, приема на холестерол може значително да се намали, тъй като храните, богати на наситени мазнини по правило съдържат високи нива на холестерол.

Как физическата активност взаимодейства с холестерола?
Физическата активност увеличава нивата на HDL холестерола при някои хора. Също така помага за регулирането на телесното тегло, диабета и високото кръвно налягане. Аеробната физическа активност (енергично ходене, бягане, плуване) подобрява качеството на сърдечния мускул и увеличава белодробня капацитет. С други думи физическата активност е главен фактор срещу сърдечните заболявания. Дори и средноинтензивни активности, ако са изпълнявани на дневна основа, намаляват риска от сърдечно заболяване. Типични примери са ходене за удоволствие, градинарство, домакинство, танцуване както и упражнения, изпълнявани в домашна обстановка.

Рискови фактори
Съществува голям брой от фактори, които повлияват нивата на холестерола. Те влкючват: диета, възраст, тегло, пол, генетича предпоставка, болести и начин на живот. Диета
Два са факторите, асоциирани с увеличаване на нивата на кръвен холестерол:
Приемане на храни с високо съдържание на наситени мазнини, дори и самите мазнини да не съдържат холестерол (това включва храни с високи нива на хидрогенизирани растителни масла (маргарини), както и палмово, и кокосово масло).
Приемането на храни с високо съдържание на холестерол (групата на тези храни е посочена по-горе). Още веднъж, важно е да се запомни, че само храните от животински произход съдържат холестерол.

Възраст
Кръвните нива на холестерол се повишават с повишаването на възрастта – фактори, които докторите взимат под внимание когато взимат решение за вариантите за лечение при пациенти с по-високи нива на кръвен холестерол.

Тегло
Хората с наднормено тегло обикновенно имат по-високи нива на кръвен холстерол. Също така нивата на HDL при тях да по-ниски. Областта, в която е съсредоточено излишното тегло също играе роля при нивата на холестерола. По-висок е риска, ако това излишно тегло е съсредоточено в района на корема и не толкова, ако е съсредоточено в района на седалището и краката.

Пол
Мъжете обикновенно имат по-високи нива на LDL И по-ниски нива на HDL за разлика от жените особенно преди 50 годишна възраст. След 50-тата година, когато жените навлизат в техните постменструални години, се счита, че намалените нива на естроген предизвикват повишаване на нивото на LDL холестерола.

Генетична предпоставка
Някои хора са генетично предразположени към повишени нива на холестерол. Множество незначителни дефекти може да води към повишена продукция на LDL холестерол или намален капацитет за елиминирането му. Тази тенденция към високи нива на холестерол често се предава от родителите на техните деца.

Болести
Някои болести като диабет например могат да намалят нивата на HDL холестерола, увеличат триглицеридите и по този начин ускоряват развитието на атеросклероза. Някои медикаменти, използвани за намаляване на кръвното налягане могат да увеличат нивата на LDL и триглицеридите и да намалят нивата на HDL.

Начин на живот
Високите нива на стрес и пушенето са фактори, които могат да повлияят негативно нивата на холестерола. От друга страна, редовна физическа активност може да увеличи нивата на HDL и намали нивата на LDL.

Какво можем да направим?
1. Спираме пушенето. Най-големият враг на HDL са цигарите. Статистически пушенето е съпроводено от ниски стойности на добрия холестерол, а спирането му води до увеличаването на HDL с 15 процента. Такова увеличение не може да се постигне с нито едно лекарство. При жените увеличението е по-значително, отколкото при мъжете.
Стремим се да намалим теглото си и да го поддържаме във физиологично правилни, но ниски стойности. Наднорменото тегло автоматично понижава HDL.
2. Упражняваме се физически, ако е възможно всекидневно, но не по-малко от 5 пъти в седмицата. Доказано е, че най-доброто упражнение за HDL е аеробното. Правим това, което ни доставя най-голямо удоволствие – ходим бързо, но не по-малко от 35 минути на ден, тичаме, танцуваме. Не е неодходимо да посещаваме скъпи нощни клубове, достатъчно е да се запишем в кварталното училище по танци. Ако имате любим спорт – плуване, тенис, футбол, баскетбол, практикувайте го!
3. Спазваме здравословен режим на хранене. Това означава спазване на средиземноморската диета, съчетана с нискокалоричен режим. Средиземноморската диета се харакреризира с повишена консумация на въглехидрати и витамини, умерена консумация на протеини и ниска на мазнини. Всекидневното ни меню се състои от спагети, варива, плодове, зеленчуци, ядки, мляко, рядко риба и още по-рядко пилешко или телешко месо.
4. Ядем често риба. Вместо каквото и да е друго месо, предпочитаме рибата. Важното е да е прясна и не мазна. Диетолозите определят като мазна риба единствено сьомгата.
Ако се нуждаем от допълнително мазнина, използваме само зехтин и то в ограничени количества. Олиото, маслото и дори маргарина са табу.
5. Не пием много алкохол. Диетолозите съветват, че максималната седмична доза алкохол е 10 чаши вино. Доказано е, че хората, които редовно консумират алкохол в умерени граници, имат високи стойности на добрия холестерол.

 

Релаксирай!

Релаксацията е метод за въздействие върху мускулния тонус, като целта е да се премахне повишеното нервно-психическо напрежение и да се уравновеси емоционалното състояние. Същността й се крие в рязкото свиване на оп

ределена група мускули с последващо продължително и колкото е възможно по-пълно отпускане. В момента на свиването кръвта от мускулите навлиза в системата на вътрешното кръвообращение. След спадане на напрежението тя интензивно нахлува в мускулната тъкан. При това се получава своеобразна гимнастика на нервните центрове на вегетативната нервна система.

Пълната релаксация не е само отпускане на мускулите, а и освобождаване на съзнанието. Тя изисква то да се освободи от всичко неприятно и потискащо, организмът да се изплъзне от диктата на кората на главния мозък. Важно е да повярвате, че собственият ви организъм е най-добрият майстор, който може да ремонтира вашето тяло и дух.

Занимавайки се с релаксиращи упражнения, вие трябва да свалите тесните дрехи, часовника и очилата, помещението да е добре проветрено, без ярка светлина или шум. Позата на кочияша е най-подходяща при релаксация - сядате на стол, поставяте коленете под ъгъл 45 градуса, опирате лактите на бедрата, отпускате главата и всички мускули. Всичко трябва да бъде просто, естествено и устойчиво. Представете си, че някаква тежест бавно се спуска по тялото ви и отива в земята, усетете ръцете, краката и челюстите си много тежки и топли. Съзнанието си съсредоточете към нещо приятно и отвлечено. Дишайте дълбоко и равномерно. Сеансът на релаксацията се състои в напрягане на всяка група мускули в продължение на 7-10 секунди с последващо отпускане в продължение на 15-20 минути.

Необходимо е да помните, че релаксацията е навик, изискващ постоянни, последователни и постепенни тренировки без бързане и излишно форсиране. Колкото по-дълбока е релаксацията,толкова по-пълноценен е отдихът и толкова по-малко влиянието на стреса и пренапрежението.

 

Луна и хранене

Доказано е, че фазите на Луната влияят върху биологичния ритъм на организма. Диетолозите умело използваха тази зависимост и сътвориха сензационна лунна диета, с нейна помощ може да стопите до 8 кг за един лунен цикъл, без да се подлагате на стрес и мъчения. Доказано е, че фазите на Луната влияят върху биологичния ритъм на организма. Диетолозите умело използваха тази зависимост и сътвориха сензационна лунна диета, с нейна помощ може да стопите до 8 кг за един лунен цикъл, без да се подлагате на стрес и мъчения.
Във всяка една от фазите на луната трябва да се храните добре, но само с определен вид продукти, които отговарят на биологичните нужди на организма в този период.

Новата лунна диета има три фази, съобразени с фазите на Луната, през март подготвителната фаза започва от 19 март - новолуние, и продължава до 2 април- пълнолуние. През това време трябва да подготвите организма си за отслабване със специални питиета, които стопяват мазнините.

От 3 април Луната започва да намалява и под нейно влияние за организма започва фазата на същинското слабеене. През тези две седмици храненото трябва да е много добре балансирано.

В третата фаза, след новолунието, 16 април, Луната започва да расте, а за организма започва фазата на бавното и плавно отслабване. Така само след един месец вие ще тежите с 8 кг по-малко.

Подготвителна фаза

Сигурно ви се е случвало по пълнолуние да се търкаляте нервно в леглото, без да можете да заспите. Или да ви мъчи неутолим глад за нещо сладко по новолуние. Всеки от нас е изпитвал на собствен гръб влиянието на нощното небесно светило. От неговото разположение на небосклона зависи нашето настроение, желанието ни за секс. Луната направлява и апетита ни. И женският менструален цикъл се повтаря периодично средно на 29 дена и отговаря на един лунен цикъл. Ето защо няма нищо неестествено в това, че много жени малко преди пълнолуние напълняват. Когато обаче Луната започне да намалява, излишните килограми изчезват почти от само себе си. Тази зависимост между Луната и теглото навела диетолозите на мисълта, че могат да я използват целенасочено при разработка на нови диети.

За да използвате нейното чудодейно свойство да стопява килограми, започнете подготовката по новолуние -19 март. Докато Луната се напълни, хранете се така, както сте свикнали. Единственото, което трябва да правите, е вечер преди лягане да си приготвите един специален коктейл.
Разбийте с миксера сок от лимон с кисело мляко или портокал с прясно мляко. Към киселото мляко можете да добавите ситно нарязана краставица и подправки по вкус. Тайната на този коктейл е в съчетанието на белтъчини и киселината, която се съдържа в сока от цитрусовите плодове, То разгражда през нощта мазнините в организма и го подготвя за активно отслабване.



Фаза на слабеене

Тя започва в деня след пълнолунието, на 3 април. Организмът вече е подготвен за интензивно сваляне на килограми под влиянието на намаляващата Луна.

През следващите две седмици вашето дневно меню трябва да съдържа не повече от 1000 калории и да е съставено от продукти, които стимулират обмяната на веществата и пречистват организма от токсини и ненужни вещества.

Закуската е най-важното ядене. То трябва да зареди организма с необходимата за деня енергия и да не съдържа повече от 250 калории.

Наблегнете на черен или пълнозърнест хляб, нискомаслена извара или маргарин, яйца и пресни зеленчуци. Обедът може да съдържа около 350 калории. Подберете си ястия, основната съставка на които са ориз, картофи или спагети. Въглехидратите прочистват организма от токсини и му помагат да стопи излишните килограми. За вечеря са достатъчни 300 калории. Направете си една голяма салата от пресни зеленчуци с царевица, слънчогледови семки или твърдо сварени яйца. Ако не засити апетита ви, на следващата вечер прибавете колбас - шунка или филе, или си направете богат сандвич с малко масло.

Фаза на бавното и постепенно отслабване

След новолунието на 16 април организмът е биологически настроен да продължава да отслабва, но вече плавно и постепенно. Растящата Луна възбужда апетит за витамини и минерални вещества, които спомагат за разграждането на мазнините и превръщането им в енергия. В този период организмът преработва пълноценно храната и извлича от нея оптимално необходимите му хранителни вещества. Дневното ви меню вече може да включва 1200 калории и да съдържа предимно протеини, които разкрасяват и придават свеж вид на кожата, и биовещества, които поддържат добрия тонус на тялото.

Закуската съдържа 300 калории и набляга на житните и зърнени храни. Обедът е около 400 калории и трябва да включва протеини и минерали. Ще си ги набавите чрез пилешко месо, риба или яйца. За вечеря са ви нужни най-вече витамини и минерали и 400 калории. Можете да си позволите един голям, богат сандвич дори от бял хляб, но с много зеленчуци.

По време на цялата диета:
Пийте много течности.

Организмът се нуждае най-малко от 2 л на ден. За предпочитане е минерална вода или билков чай с лимонов сок. Ако той трябва да бъде подсладен, предпочитайте захарин.
Хранете се безсолно.

Готварската сол свързва водата в организма и така затруднява процеса на прочистване. Постарайте се едно от храненията да е топло.

Ако ходите на работа, за предпочитане е това да е вечерята.

Гладът между храненията залъгвайте с плодове, зеленчуци или чаша бульон.

 

Разделно хранене

Основоположник на учението за разделното хранене е съветският учен академик И. П. Павлов. Той и колегите му установили, че на всеки вид храна се отделят различни по качество и количество храносмилателни сокове.


По-точно, различните класове вещества - белтъци, въглехидрати и мазнини - се храносмилат на различни участъци от храносмилателния тракт. Основавайки се на трудовете на Павлов, Хърбърт Шелтън съставил основните правила за съчетаване на продуктите:

Никога не яжте въглехидратна и кисела храна заедно.

Хляб, картофи, грах, банани, фурми и други въглехидратни продукти не бива да се ядат с лимон, портокал, грейпфрут, ананас, домати и прочие кисели плодове.

Не яжте кисели плодове с белтъчини.

Портокали, лимони, домати, ананаси, вишни, кисели сливи, кисели ябълки не бива да се ядат с месо, орехи, яйца.

Не яжте пъпеш с каквато и да била друга храна.

Диня, меден, мускусен и прочие видове пъпеши винаги трябва да се ядат отделно.

Не яжте мазнини с белтъчини.

Краве масло, сметана, растително масло не следва да се ядат с месо, яйца, сирене, орехи и др.белтъчини. Мазнината потиска действието на стомашните жлези и задържа отделянето на стомашните сокове при консумация на месо, яйца, орехи.

Никога не яжте концентрирани белтъчини с концентрирани въглехидрати в един прием на храна.

Това означава: да не се ядат орехи, месо, яйца, сирене и друга белтъчна храна заедно с хляб, зърнени храни, сладкиши, пасти, сладки плодове. В един прием трябва да се ядат яйца, риба, мляко, сирене, в друг -хляб, каши, юфка.

Никога не яжте два концентрирани белтъка в един прием на храна.

Два белтъка от различен вид и различен състав изискват различни храносмилателни сокове и различните им концентрации. Тези сокове се отделят в стомаха не по едно и също време.

Не яжте нишесте със захар в един прием на храна.

Желета, конфитюри, захарен петмез, сиропи с хляб или в един прием с каши от грис или от овесени ядки, картофи; захар със зърнени храни - всичко това предизвиква ферментиране, а след това и отравяне на организма.

Яжте само едно концентрирано нишесте в един прием на храна.

Ако два вида нишесте (картофи с хляб) се употребяват един прием, то единият от тях ще бъде усвоен, а другият ще остане непокътнат в стомаха, като тежест, няма да премине в червата, ще за-държа усвояването на другата храна, ще предизвиква ферментирането й, повишаване киселинността на стомашния сок, оригвания и т. н.

Млякото е най-добре да се консумира отделно или да не се употребява въобще.

Пълномасленото мляко известно време възпрепятства отделянето на стомашния сок. Млякото се усвоява не в стомаха, а в дванадесетопръстника. Затова на присъствието

Кафе


Кафето е най-широко използваният психосоматичен стимулатор в света. Идеята, че системната му употреба носи вреди и рискове, едва ли ще Ви изненада, но твърдението, че всеки десети от нас търпи част от симптомите на кофеинизъм, трябва сериозно да Ви стресне! Струва си да се замислите, дали част от нервността и невъздържаното поведение може да са следствие на третата чаша кафе - нещо иначе съвсем нормално.
Какво е кофеинът и как влиза в телата ни?
Кофеинът е вещество от групата на ксантиновите алкалоиди. С научно име триметилксантин, кофеинът се среща в зърната на кафето, листата на чая и други растения. Когато е намиран в кафе, той бива наричан кофеин, в чай - тианин, в Гуарана - гуаранин, в Йерба Мате - матеин и т.н.
Кофеинът прониква в тялото посредством напитки като кафето, чая, енергийните и изотоничните напитки, кофеинови бонбони, стимулиращи добавки, някои шоколадови изделия и сладкиши, дори при съзнателен прием на кофеинови таблетки. Лошото е, че рядко ни се отдава да проследим колко точно сме консумирали за ден, а това е изключително важно.
Как действа?
Кофеинът е директен стимулатор на централната нервна система. Известен е най-вече със способността си временно да подтиска сънливостта и да възвръща остротата на будното внимание. Когато навлезе в кръвта през храносмилателната система, той минава през черния дроб, където се метаболизира до три основни метаболита: параксантин (до 84% от погълнатото количество), теобромин (до 12%) и теофилин (до 4%).
Физиологични свойства на кофеиновите деривати
параксантин - стимулира липолизата, процес на разграждане на складираните в мастните клетки мазнини до мастни киселини и глицерол, които постъпват в кръвния поток
теобромин - увеличава обема на кръвоносните съдове и обема на отделяната урина, т.е. действа и като диуретик
теофилин - релаксира гладките мускули на бронхите в белия дроб и така дишането става с една идея по-лесно
Общи доказани полезни ефекти
стимулира производството на епинефрин (адреналин)
увеличава нивата на свободна енергия
премахва ефекта на сънливостта и увеличава бдителността, но без да замества съня
подобрява спортните постижения, в следствие подтискане чувството на умора
подобрява дишането и освобождава дихателните пътища (при астма, бронхити, симптоми на настинки и грип)
стимулира загубата на тегло, по-точно стимулира изгарането на мазнини и отделянето на вода
увеличава ефекта на болкоуспокояващите
увеличава скоростта и обема на метаболизма (в частта на катаболизма преди всичко)
Доказани полезни ефекти при стрес
увеличава способностите на хора в стресови ситуации, да се справят с негативните дразнения
подобрява времето за реакция в ситуации на продължителна липса на сън
подобрява способностите за заучаване в стресова среда
подобрява запаметяването на информация в стресова средаЕфектите в състояние на стрес са тествани преди всичко при употребата на кофеин от спортисти по време на маратони и в наблюдавани обучения на американската армия, в частност корпуса на "тюлените".
Предположения и недоказани твърдения
подобрява функционирането на временната памет при запаметяване на различни видове информация
увеличава способността за скоростно заучаване, без наблюдения върху запазване на знаниятаВсе още има спорове около реалния ефект от приема на кофеин и ползите за ученето. Някои учени, смятат че ефектът е по-скоро негативен за заучаването във времето (постоянната памет).
Преки странични ефекти
след отминаване на действието му, се усеща свръх умора и сънливост
при прием с кафе, чай или газирани напитки води до повишена киселинност на стомаха, а за хора с гастрити или язви това е доста неприятно. Спори се, дали кафето на гладно може да стимулира поява на гастрит.
при свръх чувствителни хора дори в малки дози предизвиква главоболие
Всекидневни рискове от кофеин
При адаптация към въздействията на кофеина се наблюдава спадане на отчетената производителност на труда, във връзка с това настъпва загуба на мотивация, завишена склонност към конфликти, дори параноя. При групи, изложени на същия ефект (например офис среда), свръх консумацията на кофеин в продължително време (3-5 чаши кафе дневно) рязко намалява индивидуалната и груповата производителност на труда и увеличава социалното напрежение в екипа. Същото може да се съотнесе към семейната среда.
Спортни рискове
Изкуственото подтискане на умората с прием на умерени до големи дози кофеин за дълги периоди може да доведе до скрито претрениране. Последното, комбинирано с лекия болкоуспокояващ ефект на кофеина, лесно може да доведе до подценяване на здравния риск по време на тренировки. Всичко свършва с нова контузия. При спортисти, занимаващи се с маратонски дисциплини, големите дози кофеин могат да доведат да скрито обезводняване с всичките животозастрашаващи последствия, които го следват.
Кофеин и дозировка
Агенцията за хранителни стандарти в Обединеното кралство посочва дозата от 300 мг. кофеин за ден за безопасна. Други източници варират в препоръки за безопасна доза между 180 до 450 мг. кофеин за ден. Не се препоръчва консумацията на повече от 1/2 от безопасната дневна доза в рамките на 6-8 часа.
Прием на свръх доза кофеин
Обикновено приемът на 300 до 400 мг. кофеин в рамките на 8 часа може да доведе до предозиране и свръх стимулиране на централната нервна система, наречено кофеиново отравяне. Ето някои от ефектите, които се наблюдават при настъпване на това състояние:
нервна система - безпокойство, безсъние, еуфория
храносмилателна система - болки и гъделичкане в стомаха и червата, диария, учестено уриниране
мускули и кожа - свръх стягане на мускулите при иначе нормални движения, зачервяване на лицето и лицеви тикове
сърдечно съдова система - ускорено сърцебиене
психопатология на поведението - склонност да се извършват много и безмислени битови движения, несръчност, загуба на мисли, ирационалност, конфликтност, мания, депресия, липса на ориентация, липса на задръжки, параноя, поява на илюзии и халюцинации и др.
Адаптиране към кофеина
Изследване, при което на доброволци на средна възраст и в добро здраве са давани 3 дози с 300 мг. кофеин всяка дневно, напълно се адаптирали към приема на му в рамките на 18 дни. Някои от доброволците се адаптирали дори доста по-рано. Това доказва, че ефектите от приема на кофеин намаляват при равномерни ежедневни дози.
Кофеинизъм - кофеин предизвикана тревожност
Приемът на големи дози кофеин за дълги периоди от време (повече от 4 седмици) може да доведе до състоянието кофеинизъм, нещо между лека и засилваща се форма на кофеиново отравяне. Разпознава се по желанието на повлияните да приемат по-големи дози кофеин съдържащи напитки/таблетки.
Вредите от системната употреба на кофеин
Освен кофеиново отравяне и кофеинизъм съществуват две други здравни отклонения, свързани с продължителния прием на кофеин: кофеин предизвиканото безсъние, както и комплекс от не добре проучени, но свързани с кофеиновия прием състояния. Ежедневният прием на неизвестни количества кофеин може да тласне всеки човек към някои от предизвиканите здравни отклонения. Много гастроентеролози, смятат че ежедневния прием на кофеин съдържащи напитки (като концентрирано кафе например) на гладно имат връзка с появата на гастрити и обострянена съществуващи гастрити и язви.
Кои и с какво не бива да приема кофеин
Не се препоръчва консумация на кофеин на кърмачки и жени в напреднала бременност.
Не е желателно смесването на болкоуспокояващи лекарства и големи дози кофеин. Освен, че подсилва ефекта на болкоуспокояващите кофеинът може да доведе до пристрастяване към тях или до невъзможност да се определи адекватна доза упойка в случаи на операции и здравни манипуалции изискващи поставянето й.
Живот със или без кофеин?
Предците ни са живели добре и са работили под стрес без да взимат кофеин. Оказва се, че в следствие на завишена кофеинова чувствителност, някои хора не могат да го приемат в нормални дози. За останалите въпросът да пият или да не пият кафе, като че не стои на дневен ред. В САЩ 90% от зрялото население употребява кофеин.

ГAБРИЕЛ ГAРСИЯ МAРКЕС

1. Обичам те, не затова какъв си ти, а за това какъв съм аз, когато съм до теб
2. Никой не заслужава да лееш сълзи за него, а този, който заслужава никога няма да те разплаче.
3. Само защото някой не те обича както ти се иска не означава, че не те обича от все сърце.
4. Истински приятел е този, който ти подава ръка и докосва сърцето ти.
5. Най-много ти липсва този, който е до теб, но ти знаеш, че никога няма да е твой.
6. Никога не се разделяй с усмивката си, дори когато ти е тъжно … Откъде да знаеш, може някой в този момент да се влюби в нея.
7. За света ти може да си един човек, но за един човек - може да си целия свят.
8. Не си губи времето с човек, на когото му е все едно дали си до него...
9. Може би Бог иска да срещнеш няколко неподходящи личности, преди да срещнеш човека за теб, за да бъдеш на ясно със себе си.
10. Не плачи когато всичко свърши… Усмихни се, че нещо ти се е случило.
11. Винаги ще има хора, които ще те нараняват, но, за всеки случай, трябва да продължиш да вярваш в хората.
12. Стани по-добър човек, и гледай да си наясно със себе си, преди да срещнеш някого с надеждата, че той ще разбере що за човек си ти.
13. Не си давай много, много зор… Най-хубавите неща се случват, когато най-малко ги очакваш.
Не забравяй“ЗА ВСИЧКО, КОЕТО СЕ СЛУЧВА СИ ИМА ПРИЧИНА”

Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;
като видиш беден не се отвръщай от него, но му помогни с каквото можеш;
не завиждай никому;
не осъждай никого;

не поглеждай с пожелание;
не протягай ръце към онова, което не ти принадлежи;
не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;
нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;
пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце!

Бъди благоговеен във всичко, – бъди всякога смирен и кротък.
Защото каква полза, ако измъчваш тялото си с неядене,
а душата ти се надува от гордост?
Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?
Що за добродетел е да не пием вино, а да се опиваме от омраза?
Или да не ядем риба и месо, а да изяждаме братята си с клевети?

K
ато постим телесно, нека постим и духовно;
като очистваме тялото с въздържание от храна и питие,
нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли;
нека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, c милост към всички наши ближни.

НЕ СЪДИ
Отърви се от вроденото си желание да съдиш другите за това, че са различни от теб.

НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ
Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен.

БЪДИ ТАКЪВ, КАКЪВТО СИ
Ти възприемаш този свят в собственото си съзнание. Чудесно е, че се грижиш за околната среда, защото почиствайки я от отпадъци, ти почистваш майката Земя, от която си жива част. Но не забравяй да почистиш токсините от своите човешки мисли.

ТИ СИ ХРАМ
Не тъпчи тялото си с отрови: нито чрез храната, водата и въздуха, нито чрез собствените си емоции.

НЕ РОБУВАЙ НА ДРУГИТЕ
Отърси се от потребността да получаваш одобрението на другите.

ТИ ЗАВИСИШ САМО ОТ СОБСТВЕНИЯ СИ ИЗБОР
Eдинствено ти избираш чувствата и отношението си към хората и ситуациите. По различно време един и същ факт може да ти изглежда тъжен или смешен. Фактите не се променят; променя се твоето отношение към тях.

СВЕТЪТ Е ОГЛЕДАЛО
Светът е огледало на твоите мисли, чувства и действия и винаги ще ги връща обратно към теб.

ПОДАРИ СИ ТИШИНА
Помълчи и послушай вътрешния си глас.

ТЯЛОТО ТИ Е МЪДРО
В тялото ти е заложена безпогрешна система за избор на правилните за теб неща. Преди да вземеш поредното решение, вслушай се в сигналите, които тялото ти изпраща.

ЖИВЕЙ НА МИГА
Единственото, което наистина имаш, е настоящият миг.

 

130  ГОДИНИ  В  СЛУЖБА  НА  ХУМАННОСТТА!!!