БЪЛГАРСКИ  ЧЕРВЕН  КРЪСТ  ШУМЕН

АКО  СИ  С  ДОБРО  СЪРЦЕ  И  ИСКАШ  ДА  ПОМАГАШ, ЕЛА  ПРИ  НАС!!!  ОБАДИ  СЕ  НА  054 87 73 36!!!  СТАНИ  ДОБРОВОЛЕЦ  НА  БЧК!!!

     АНАЛИЗ НА РИСКА ОТ ВЪЗНИКВАНЕ НА  ПРИРОДНИ  БЕДСТВИЯ, АВАРИИ И КАТАСТРОФИ НА ТЕРИТОРИЯТА  НА  ШУМЕНСКА ОБЛАСТ

        Шуменска област се намира в централната част на Североизточна България. Административно – териториалното деление включва 10 общини и 151 селища, според последното преброяване към 01.03.2001 г. – 205 198 души. Населението на област Шумен е около 2.6% от населението на страната. Това ни нарежда на 16-то място по големина сред 28-те области в страната. Най–голяма община в областта е Шумен, в която са включени 26 селища с общо население 104 505 души.

 Територията на Шуменска област е 3390.2 кв. км или 3.05 % от територията на страната. Шуменска област граничи на север с област Силистра, на североизток  с област Добрич, на изток с област Варна, на юг с област Бургас, на югозапад с област Сливен, на запад с областите Търговище и Разград.

               Област Шумен заема изключително важно стратегическо положение в Североизточна България. Областният център град Шумен се намира на около 100 км от големите морски градове и пристанищни центрове Варна и Бургас и на 100 км средно от двете големи дунавски пристанища Русе и Силистра, чието значение нараства изключително много след като завърши строежа на фериботния комплекс, който ще свързва България с Румъния и Украйна.

  

  ЗЕМЕТРЕСЕНИЯ

    

          Шуменска област се намира в средиземно транс азиатския сеизимчен пояс, който се характеризира със значителна активност.

Най голямо въздествие върху областта оказват Шабленската и Горно Оряховската зона и по слабо Вранчанската. Графикът на повторяемост за областта е 0,36 или цикъл от около 100години.

         Очакваната степен на проявление е VII по скалата на МШК, при ко­ето    част от жилищните и административно-промишлените сгради и комунално-енергийните съоръжения ще получат частични разрушения и повреди.

         При такава степен на земетресение се очакват и около 1 % меди­цински загуби от населението.

         Характерно за поведението на населението при БАК е времето, изгубено в панически, понякога неправилни и фатални действия, тъй като земетресението не може да бъде предсказано и с нищо не може да се намали или предотврати разрушителното му действие, макар то рядко да превишава 60 секунди.

         Независимо от това ние можем да предприемем мерки за антисеизмично строителство, морално-психическа и физическа подготовка.

 

     НАВОДНЕНИЯ

   Наводнения възникват след продължителни, поройни дъждове, ак­тивно топене на снеговете, преливане на речни корита или язовири или при аварии в хидротех­нически съоръжения и язовирни стени.

        Наводненията в известна степен могат да бъдат прог­нозирани, ето защо населени­ето трябва да знае, че ще бъде известено със сигнала на Граж­данска защита.

На територията на Шуменска област наводнения могат да възникнат при:        

-обилни валежи и рязко топене на снегове;

-частично или пълно разрушаване на стените на язовири, хвостох-ранилища или хидротехническите съоръжения. Средногодишната сума на валежите в областта е 583 л/кв.м. При разрушаване стената на яз."Тича" от наводнението могат да бъдат засегнати част от общините Шумен, Велики Преслав, Смядово. Ще бъдат прекъснати електро и водоснабдяването и пътните кому­никации в района. Ще бъдат засегнати животни, обработваеми площи и материални ценности.

    

СНЕЖНИ БУРИ И ОБЛЕДЯВАНИЯ

 

       Снежните бури и обледявания са често явление за Шуменски регион, обикновено през декември и януари. Те водят до разрушаване на въз­душните комуникации, блокиране на пътищата и по този начин поста­вят в рискова ситуация живота на много хора.

        Честотата на проявление на снежните бури, обледяванията и сложната обстановка вследствие от тях е 2 години /понякога и ежегодно/.Снеговалежите обикновено са съпроводени с бурни, а понякога и ураганни ветрове, което създава тежка и сложна обстановка. Наруша­ва се електро- и водозахранва-нето, образуват се големи преспи и пътищата стават непроходими, затруднява се медицинско­то обслужване и снабдяването на населението в големи райони /осо­бено в северната част на областта/.

     Обледявания се образуват по въздушните електропроводи, пъти­щата и дърветата, което причинява аварии, затрупвания от дървесна маса и затваряне на пътната мрежа.

Най-тежка обстановка обикновено се създава в общините Хитрино, Венец, Каолиново, Никола Козлево и Нови пазар.

    

  

ПРОИЗВОДСТВЕИИ  АВАРИИ

 

       В промишлеността се използват и съхраняват големи количества химически вещества, които при определени обстоятелства - аварии или природни бедствия, могат да се превърнат в заплаха за здравето и за живота на хората.

     С цел недопускане на аварии се предприемат строги превантивни мерки.

Въпреки това, необходимо е да знаем какви потенциално опасни обек­ти има в района, в който живеем и какво можем ние самите да напра­вим в случай на тежка авария или на природно бедствие, вследствие на което е възможно да има изтичане на отровни вещества.

  -  Авария на преминаващия през областта газопровод и в обекти,
работещи с природен газ:

       Природният газ е пожаро и взривоопасен - лесно се възпламенява и образува с въздуха взривоопасни смеси в границите от 5 до 15 обем­ни %.           Разрушенията се ограничават в района на аварията и не оказ­ват голямо въздействие на прилежащите населени места.

        По-големи промишлени обекти, работещи с природен газ са: ТЕЦ Шумен, „Алкомет" - Шумен, „Китка" - Нови пазар и „фаянс" - Каспичан. Не са за пренебрегване аварии в газозарядни станции и битови газови уреди.

         -     Авария в предприятия, работещи с промишлени отровни вещества
            На територията на областта не е голям броят на функциониращи­
те предприятия със значителни количества промишлени отровни ве­
щества. Независимо от това при аварии, земетресения, пожари, ка­
тастрофи с товари от промишлени отровни вещестдва и др., е въз­
можно да се създадат огнища на поражения /замърсяване/, основно от
амоняк, хлор, синтетични материали и багрила, гориво-смазочни ма­
териали, препарати от агро- и биохимически произход и др. По-характерни силно токсични продукти при подобни инциденти са: цианиди, азотни, серни и въглеродни окиси, фосзен, хлор, амоняк, стирол, феноли и др., при което работниците, служителите, населе­нието от прилежащите райони и околната среда около тези обекти са изложени на заразяване /замърсяване/ с различни концентрации.

         По-големи потенциално опасни обекти, работещи с ПОВ са: „Родопа-Шу-мен", „Сердика", „Шуменско пиво", Плодохранилище - с.Кочово и „Ви-некс" - Преслав - работещи с амоняк, „П.Волов" - Шумен, мебелните пред­приятия, производства на растителни масла, тютюнопроизводство и съхранение, „Лавена", „Химическо предприятие - Смядово, Петролни бази, складове, бензиностанции и др.

         Относително опасни са и химическите заводи в Девня, използващи в производствения процес хлор и амоняк.

- „ХЦ-инвест"ООД /бивше „Родопа - Шумен" АД/ - Съхранява амоняк. Могат да бъдат засегнати територията на обекта, базата на ОКС, „Метал"АД, „Емайл"АД, ПП „Успех", „Лавена"АД.

- „Обединена млечна компания"АД, клон Шумен /бивша „Сердика - Шу-мен"АД/ - съхранява амоняк. Възможно е замърсяването на територия­та на обекта, „Тропик" АД и „ХЦ-инвест"ООД /площадка „Родопа"/.

- „Шуменско пиво" АД - Съхранява амоняк. Възможно е замърсяване на територията на обекта и прилежащи къщи.

        На територията на областта са разположени и обекти, работещи със суровини и материали, които при възникване на промишлена ава­рия, съпроводена с пожар, могат да образуват токсични вещества. Тези обекти са: „П.Волов"АД; „Августа мебел" АД; „Плиска" АД; „Шумен - БТ" АД; „Лавена"АД.

       В тези обекти за производствения процес се използуват фенол, фор­малин, толуол, растителни масла, кюспе, етанол, водороден прекис, амонячна вода, метанол и нитроцелулозни лакове.

        Други потенциално опасни обекти, в които може да възникнат про­мишлени аварии с отделяне на токсични вещества са: петролна база „Мътница"; „Алкомет"АД; „Топлофикация Шумен"ЕООД; ДР"Зърнобаза" Шумен; „Протеин"АД - фуражозавод; „Съгласие"АД - мелница; „Ризов"ООД - мелница.

 

 ПОЛСКИ И ГОРСКИ ПОЖАРИ

 

 

       Горският фонд в Шуменска област възлиза на 1 023 550 дка, в т.ч.: иглолистни -130 450 дка; широколистни високостеблени -355 500 дка; широколистни нис­костеблени - 41 100 дка; реконс­трукции -211 710 дка; издънкови за превръщане - 284 700 дка.

На територията на об­ластта има: обработваема зе­мя -1 974 270 дка, в т.ч.: ниви -1 632 313 дка; мери и пасища - 229 956 дка; естествени ливади - 14 551 дка; трайни насаждения - 97 450 дка.

        Част от горския фонд - 37 хил. и 700 дка са обособени в 5 природни резервата и парка.

         Основни причини за възникването на горски пожари са природни бед­ствия /гръмотевични бури с мълнии/, човешка небрежност или умисъл.

         Характерно за горските пожари е бързото им нарастване на голе­ми площи със завихряне и прехвърляне на искри и въглени на големи разстояния и образуване на нови огнища, което създава реална опас­ност за живота на екипите, потушаващи пожари, и животните. От продуктите на горене силно се замърсява околната среда.

        Сериозна опасност представляват и полските пожари. Най-често те са предизвикани от нерегламентирано палене на стърнища - умиш­лено, и по-рядко от природни бедствия и неизправна техника. Липсата на минерализовани ивици, просеки, изорани ивици и наблюдение често водят до преминаването на полските пожари в горски и обратно.

        През последните години полските и горските пожари нанесоха ог­ромни материални щети и се превърнаха в сериозно бедствие, както за цялата страна, така и за нашата област.

        Освен екологичните последици пожарът представлява сериозна опасност и за здравето, за живота на хората в близост до него, най-вече с два фактора:

- пряко изгаряне на части от тялото - по степени,

- прегряване и обезводняване на организма от горещия въздух, саж­ди, дим.

Когато пожарът е в сграда, поразяващ фактор е и димът от горе­не на синтетични материали, съдържащи токсични вещества /от хло-роводороди до циановодороди/.

 

  ЖЕЛЕЗОПЪТНИ И ТРАНСПОРТНИ КАТАСТРОФИ

 

    Основни жп линии са Варна - Горна Оряховица - София, Шумен - Ко-мунари и Варна - Каспичан - Русе. Възможни райони за възникване на жп катастрофи са гарите, отклоненията на линиите и съществува­щите надлези, подлези, мостове, прелези, пресичания и съединяване на жп линии.

     Превозваните с влакови композиции ПОВ, силно действащи отров­ни вещества, горива и др. могат при възникване на инцидент /катаст­рофи, дерайлиране и др./ да създадат сложна обстановка, особено ако инцидентът е в населено място или в близост до него.

     През територията на областта  преминават и важни пътни артерии: автомагистрала „Хемус"; главен път 1-2- Русе - Варна; главен път 1-4- Търговище - Белокопитово; главен път 1-7- Силистра -Ямбол; главен път 11-73- Шумен - Карнобат.

     Интензивността на движение на товарни автомобили и автоцис­терни по посочените пътища е сравнително висока. Допълнително ситуацията може да се усложни при неспазване изискванията за пре­воз на опасни товари.

 

        . Характеристика на възможните последствия:

     # При възникване на земетресение с максимален интензитет на територията на региона е възможна следната обстановка:

·        Ще бъдат разрушени много сгради, голяма част от населението ще се окаже затрупано под развалините, а друга част ще остане без подслон.

·        Ще възникнат пожари, взривове и обгазяване с токсични вещества.

·        Вероятността от възникване на епидемии е голяма.

·        Силни повреди ще бъдат нанесени на комунално-енергийните мрежи – електроснабдяване, водоснабдяване и канализация, далекосъобщения.

·        Автомобилният транспорт ще бъде силно нарушен.

 

    #. При възникване на наводнения на  територията на региона е възможна следната обстановка:

·        Локални наводнения  в големите градове и други населени места, вследствие на недобре изградените и неподдържани отводнителни системи.

·        Частични наводнения

·        Заливане на населените места частни и обществени сгради

  

    #. При снегонавявания и обледявания на територията на региона е възможна следната обстановка:

·        В резултат на обилните снеговалежи и навяванията стават непроходими големи участъци от пътищата.

·        Образуваните заледени участъци от пътната мрежа са потенциално опасни за движение на превозните средства.

Снежните бури и снегонавявания като бедствено явление се проявяват в област Шумен, където обширни райони остават с нарушено  електро и водоснабдяване, снабдяване с храна, фураж и с прекъснати транспортни и свързочни връзки.

 

  #. При пожари на територията на региона е възможна следната обстановка:

   В зависимост от горимостта на материалите, бързината на реакцията и броя на силите и средствата, нанесените щети ще имат различно измерение.

 

     #. При аварии в АЕЦ на територията на региона е възможна следната обстановка:

·     Възможно радиоактивно замърсяване и повишаване на радиационния фон 20-30 пъти. Тази обстановка ще изисква провеждането на мероприятия за защита на хората, животните и растенията, водата и хранителните продукти и подготовка на населението за радиохигиенно поведение.

 

 #. При промишлени аварии на територията на региона е възможна следната обстановка:

    Такива аварии са възможни във фирми, използващи или съхраняващи промишлено отровни вещества и леснозапалими течности.

( 1 )    ( 2 )

130  ГОДИНИ  В  СЛУЖБА  НА  ХУМАННОСТТА!!!